دوربین مداربسته بدون برق کار می ‌کند؟

دوربین مداربسته بدون برق کار می‌کند؟

محافظت از خانه و اموال شما یکی از اولویت‌های شرکت نگهبان به شمار می‌رود و در طی سالیان اخیر نصب سیستم‌های نظارتی و امنیتی توسط شرکت نگهبان( در کاشان) در مکان‌ها و فضاهای مختلف با این هدف صورت گرفته است. نصب و راه اندازی دوربین مداربسته یکی از تکنولوژی‌هایی است که راه‌حل‌های زیادی در جهت ایجاد امنیت در مقابل ما قرار داده است. در این مقاله قصد داریم به یک سوال متدوال در مورد کارکرد دوربین مداربسته در هنگام قطعی برق پاسخ دهیم.

لازم است پیش از پاسخ دادن به این سوال اطلاعاتی مختصر از نحوه کارکرد دوربین مداربسته به شما بدهیم.دوربین مداربسته مانند بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی، برای کارکردن نیاز به یک منبع انرژی دارد که این نوع دوربین‌ها از دو نوع کابل استفاده می‌کنند. یکی از کابل‌ها به برق شهری وصل می‌شود و برق خود را دریافت می‌کنند کابل دوم به عنوان واسطه عمل می‌کند و تصاویر ضبط شده را به سمت دستگاه ضبط تصویر هدایت می‌کند. البته در دوربین‌های آنالوگ و دوربین‌های تحت شبکه (آی پی) انتقال داده‌های تصویری و برق به طور همزمان توسط یک کابل صورت می‌گیرد در نتیجه در صورت قطعی برق برقراری ارتباط دوربین مداربسته با دستگاه‌های ضبط کننده تصویر از بین می‌رود و کارکرد دوربین به طور کامل مختل می‌شود.

مقاله مرتبط: تفاوت دوربین مدار بسته IP و HD-TVI

کارکرد دوربین‌های نظارت در هنگام قطعی برق پس از قطعی برق، دوربین‌های مداربسته امنیتی که منبع تغذیه آن‌ها از نوع آدابپتور می‌باشد، متوقف شده و از کار می‌افتد. راه حل چیست؟ آیا می‌شود که کاری کرد که این دوربین‌ها بدون برق هم کار کنند؟ ما در ادامه با ارائه چند راهکار شما را در نظارتی مستمر و شبانه‌روزی به واسطه دوربین‌های مداربسته تان راهنمایی کنیم.

استفاده از دوربین مداربسته بی‌سیمی که در خود باتری دارد

اگر به دنبال خرید دوربین مداربسته‌ای می باشید که بدون نیاز به برق کار کند، دوربین‌های بی سیم و تحت شبکه‌ای که منبع انرژی آن‌ها باتری می‌باشد می‌تواند گزینه مناسبی برای شما قلمداد شود. با این تفاصیل در هنگامی که برق برود، شما همچنان می‌توانید از دوربین مداربسته تحت شبکه خود استفاده نمایید و تا زمانی که باتری آن خالی نشده و نیاز به شارژ مجدد نداشته باشد، می‌تواند به خوبی برایتان کار کند. در واقع دوربین مداربسته بی‌سیم شما از لحاظ نیاز اتصال به رسیور و منبع انرژی، به هیچ گونه سیمی احتیاج نخواهد داشت. باتری‌های پشتیبانی که در این نوع دوربین‌ها به کار گرفته می شود، از نوع لیتیوم یون بوده که به صورتی همیشگی در خود مقداری برق ذخیره نگه می دارد. این دوربین‌ها عمدتا دارای سیستم ضبط تصاویر بر روی یک یا دو عدد Micro SD می‌باشند که این کارت ها درونِ خود دوربین جای داده می شود و مدت زمانی که آن‌ها قادرند تصاویر را بر روی این حافظه‌های جانبی ثبت و ضبط نمایند، کاملا بستگی به ظرفیت باتری و میزان حجم حافظه ذخیره سازی دارد که از آن پشتیبانی می‌کنند.

استفاده از باتری پشتیبان (UPS) یو پی اس

در واقع سیستم‌های تغذیه الکترونیکی هستند که از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند و وظایف اصلی آن‌ها تامین بدون وقفه توان مورد نیاز دستگاه‌های مصرف کننده می‌باشد. این نوع سیستم در بین برق شبکه و مصرف کننده ها قرار گرفته و علاوه بر تنظیم و تثبیت ولتاژ شبکه، از نفوذ اختلالات و نوسانات شبکه به تجهیزات حساس جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین توان مورد نیاز تجهیزاتی از قبیل سیستم‌های کامپیوتری و یا سیستم‌های مدار بسته که تاثیر پذیری بیش تری از نوسانات را دارا می باشند، به وسیله ی انرژی ذخیره شده در باتری ها تامین می کند.

از طرفی بایستی در نظر داشت که با افزایش هزینه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری، استفاده از سیستم های برق اضطراری UPS به امری کاملا اجتناب ناپذیر بدل گشته است و امروزه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. می‌توان گفت که فرقی نمی‌کند که سیستم مداربسته ای که جهت پروژه نظارتی خود استفاده کرده اید از نوع آنالوگ و یا تحت شبکه باشد. در هر صورت به واسطه ی باتری‌های پشتیبان UPS قادر خواهید بود که در هنگام قطعی برق، برق اضطراری را به دوربین‌های مداربسته خود انتقال دهید. لازم به ذکر است که اگر قصد استفاده از این باتری‌های پشتیبان برای مجموعه ای از سیستم‌های امنیتی خود را دارید (دستگاه ضبط کننده تصویر، مانیتور، روتر، دوربین مداربسته Turbo HD) بهتر است از UPS های چند کاناله استفاده نمایید. این امر باعث می‌شود صرفه جویی قابل توجهی در وقت و زمان کابل‌های طولانی صورت پذیرد.

استفاده از ژنراتور برق

یکی دیگر از بهترین گزینه‌های روی میز، می‌تواند استفاده از ژنراتورهای آماده به کاری باشد که دوربین‌های امنیتی شما را با وجود قطع برق مجددا راه اندازی نماید. در بعضی از پروژه‌های نظارتی که تعداد دوربین‌های مداربسته شما بیش از اندازه می‌باشد، مجاب هستید که جهت تامین نظارتی شبانه روزی و مداوم، متقابلا باتری‌های پشتیبان بیشتری تهیه و به کار بگیرید که این مشکل باعث ایجاد هزینه‌ای گزاف در جهت تامین برق اضطراری شما می‌شود. همچنین از طرفی دیگر باتری‌های UPS نیز از عمر نسبتا محدودی برخوردار بوده و بعد از مدتی خود به خود فاسد می‌شوند و از کار می‌افتند. در این زمان است که وجود تمامی این مشکلات، افراد را به استفاده از یک ژنراتور سوق می‌دهد. توجه داشته باشید که این ژنراتورها بایستی به صورتی هوشمند در مدار برق قرار بگیرند تا در زمان قطعی برق به صورت کاملا اتوماتیک روشن شده و برق دوربین مداربسته را تامین نمایند.

استفاده از پنل‌های خورشیدی

به کارگیری از این تکنولوژی مدرن راه حلی دیگر است که می‌توان به منزله برقراری و تامین انرژی دوربین‌های خود در زمان قطعی برق، از آن به نحو احسن بهره برد. شما می‌توانید با تحلیل و همچنین ارزیابی ابعاد پروژه خود، در جهت راه اندازی این نوع از سیستم‌های برق رسانی اضطراری اقدام به عمل آورید. با توجه به مزایای این نوع انرژی، پنل های خورشیدی را می‌توان جزو گزینه‌های ایده آل و کاملا عاقلانه تلقی کرد، با این اوصاف که هزینه بالای راه اندازی این نوع سیستم‌ها را باید در نظر گرفت.

دوربین‌هایی که انرژی خود را از این نوع سیستم دریافت می‌کنند (به صورت پیش فرض و یا در زمان اضطراری)، نیاز به یک باتری جهت ذخیره سازی انرژی و یک پنل خورشیدی به منظور شارژ نمودن باتری را در خود می‌بینند. شما می‌توانید با خرید پنل‌های خورشیدی به صورت جداگانه آن ها را به راحتی با دوربین‌های مداربسته خود تنظیم نمایید. استفاده از دوربین مداربسته با انرژی خورشیدی گزینه‌ای می‌باشد که پیش‌بینی می‌شود در آینده ای نه چندان دور، به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار گیرد، چرا که استفاده از انرژی خورشیدی روز به روز در حال افزایش است.