تفاوت دوربین مدار بسته IP و HD TVI

تفاوت دوربین مدار بسته IP و HD-TVI

HD-TVI مخفف (High Definition transport video) که یک تکنولوژی آنالوگ و با کیفیت بالا می باشد و برای انتقال تصاویر دوربین های مداربسته کاربرد دارد. این تکنولوژی مربوط به شرکت آمریکایی tech point می باشد. دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا (Internet protocol camera) با نام اختصاری دوربین مداربسته IP نیز شناخته می شوند. این نوع از سیستم های دوربین مدار بسته بر خلاف دوربین های مدار بسته آنالوگ، از اینترنت برای فرستادن و دریافت اطلاعات استفاده می کنند. یک سیستم دوربین مداربسته IP شامل تعدادی دوربین مدار بسته است که به شبکه اینترنت متصل هستند.

- لوازم جانبی سیستم دوربین مدار بسته IP عبارتند از:

  • یک دستگاه برای دریافت تصاویر ضبط شده
  •  صفحه نمایشگر

این دوربین ها در کیفیت ۰٫۳ (رزولوشن VGA) تا ۲۹ مگاپیکسل در دسترس هستند.

تفاوت دوربین های IP و  HD-TVI

نصب و راه اندازی:

دوربین های (IP) برای فعال بودن و کارایی کامل تنها باید در شبکه مشترکی با NVR مورد نظر باشند, اما دوربین های (HD) نیاز به کابل کشی مستقیم تا DVR مورد نظر دارند که استفاده از آن ها را تا حدی دشوار تر می کند.

تغذیه مورد نیاز:

برای رساندن تغذیه به دوربین های (HD) باید برای هر دوربین از یک سیم برق مجزا استفاده کرد این در حالی است که دوربین های (IP) نیاز به سیم کشی اضافی ندارند و با همان کابل انتقال اطلاعات متصل به شبکه (POE) میتوان آنها را تغذیه کرد.

کیفیت تصویر:

دوربین های (IP) می توانند بالاترین کیفیت فیلم برداری را انجام دهند و در عین حال آن را فشرده میکنند تا بتوان آن را از طریق شبکه به راحتی جابجا کرد. دوربین های (HD) نسبت به دوربین های آنالوگ کیفیت بهتری را ارائه میدهند که باعث میشود آنها انتخاب خوبی برای کسانی باشند که میخواهند دوربین های آنالوگ خود را با هزینه نسبتا کمی ارتقا دهند.

دسترسی از راه دور:

هر دو نوع دوربین ها یعنی (IP) و (HD) قابلیت های کار از راه دور مشابهی دارند تنها تفاوت در این است که دوربین های (IP) را میتوان برای دسترسی از راه دور به صورت مستقیم به اینترنت متصل کرد, ولی دوربین های (HD) نیاز به دستگاه DVR دارند. راه دیگر این است که دوربین (IP) را ابتدا به NVR و دوربین (HD) را ابتدا به DVR متصل کرد و سپس DVR و NVR را به شبکه اینترنت متصل کنیم.

تفاوت بین NVR و DVR

به طور خلاصه می توان گفت بزرگترین تفاوت بین NVR و DVR دوربین ها و کابل کشی آنها است. ضبط کننده ویدئویی شبکه (NVR) دوربین های IP را به صورت بی سیم (WiFi NVR) یا از طریق کابل های اترنت (PoE NVR) ضبط می کند. در حالی که یک ضبط کننده ویدئویی دیجیتال (DVR) دوربین های آنالوگ را با استفاده از کابل های کواکسیال ثبت می کند که این کابل ها در صورتی که در معرض محیط هایی آسیب پذیر مانند باران یا باد قوی قرار بگیرد؛ با گذشت زمان آسیب می بینند. اما اگر بخواهید آن ها را در خارج از معرض آسیب قرار دهید، به احتمال زیاد باید هزینه بسیاری را برای حل مشکلات کابل کشی پرداخت کنید.

برنامه های تحلیلی:

بیشتر نرم افزار های تحلیلی مثل دوربین های سرعتی برای عکاسی از پلاک خودروها و نرم افزار های تشخیص چهره و … به دوربین های (IP) متکی هستند.

نتیجه گیری:

دوربین های (IP) بهترین دوربین ها در امر کیفیت هستند و دوربین های (HD) کیفیتی نزدیک به آنها ارائه میدهند و در جایگاه دوم قرار میگیرند.